Spor Yaralanmaları Önleme ve Performans Geliştirme Ünitesi

Sporcunun sportif başarısını etkileyen en önemli nedenlerden birisi spor yaralanmalarıdır. Yaralanmadan sonraki tedavi başarısının ölçütü ise sporcunun yaralanmadan önceki fonksiyonel seviyeye ulaşabilmiş olmasıdır. Tam iyileşme ve spora devam edebilmek için bu seviye ölçülebilir ve tanımlanabilir olmalıdır. Vücut hareketlerini hassas ve detaylandırarak ölçmek için 3 boyutlu hareket analizi sistemleri bu alanda çığır açmıştır. 


Filozofimiz

İKÜ-HAM Spor yaralanmaları önleme ve performans geliştirme alanlarında biyomekanik araştırmalar ve uygulamalara öncülük eden ülkelerle birlikte kanıt düzeyi yüksek bilimsel araştırma projeleri geliştirmek, işbirlikleri oluşturmak, uluslararası düzeyde faaliyet yürüten bilim insanlarını bir araya getirerek bilim üreterek ve uygulayarak sporun ve sporcunun yanında olmaktır.


Spor Yaralanmaları Önleme ve Risk Analizi 

Sportif hareketlerdeki küçük boyutlardaki sapmalar veya anormallikler özellikle aşırı kullanıma bağlı yaralanmaları kolaylaştırmakta ve akut spor yaralanmalarının gelişiminde risk faktörü olmaktadır. Yürüme, koşma, sıçrama ve düşme, topa vurma, servis atma gibi spora spesifik aktiviteler ve risk analizinde kullanılan fonksiyonel testler 3D (üç boyutlu) hareket analizi ile incelenmektedir. Ayrıca, eklem hareketlerini ortaya çıkaran kasların aktivite esnasındaki anlık kas kuvvetleri (kinetik analizler) eş zamanlı olarak ölçülebilmektedir. Elde edilen bilgiler yorumlanarak var olan bir spor yaralanmasının oluşmasında neden olan faktörler tespit edilebilir veya yaralanmaların önemli bir bölümü henüz oluşmadan öngörülebilir ve önlem alınabilmektedir.
 


Son Güncelleme Tarihi: Per, 12/23/2021 - 00:20